Leća- bolognese umak
Za vegansku varijantu bolegnese umaka s lećom već i vrapci znaju na grani. Dobar je, jako dobar ako se mene pita. Čak i moj najveći kritičar , čitaj dijete od 4.5 godine obožava leća-bolognese. U ovaj umak možeš ubaciti i dodati hrpu raznog povrća. Meni je ovo idealna način uvaljivanja povrća djevojčici koja se mršti već na sam spomen tikvice i patliđana. I tako skuham ja leću,ubacim patliđan i tikvicu i gledam malu kako uživa u pravom zdravom obroku. Svi sretni i zadovoljni.

Leća kako i zašto baš ona?
Leća je namirnica koja se već od davnina koristi u ljudskoj prehrani. Ubraja se u mahunarke. Postoje mnoge sorte leće koje se razlikuju bojom i veličinom. Za bolognese umak možeš koristiti smeđu ili zelenu leću. Leća igra uz ostale mahunarke dosta važnu ulogu u biljnoj prehrani jer je bogata aminokiselinama. Osim proteina najvažnija dobrobit leće je što obiluje vlaknima koja su odlična za probavni sustav. Dobra je leća i za regulaciju šećera u krvi te još niz drugih stvari. Sadrži značajne količine vitamina i minerala; vitamin B6, fosfor, magnezij, željezo, timani, cink… Kalorijska vrijednost joj je niska, a opet zbog velikog sadržaja vlakana izaziva osjećaj sitosti. Leću je najbolje kupiti suhu. Nije potrebno prethodno namakanje kao kod pripreme nekih drugih suhih mahunarki. Uvrsti ju u svoj jelovnik jer je fina i zdrava.
Recept:
1 šalica leće
1 luk
2-3 češnja češnjaka
1 mrkva
1 korijen peršina
¼ korijena celera
½ patliđana
¼ tikvice
4-5 oraha
300 grama umaka od rajčice
150 ml temeljca
Lovorov list
Crni papar
Himalajska sol
Maslinovo ulje
5 listića bosiljka
1 žličica origana
1-2 žličice agave ili smeđeg šećera
Tjestenina po želji
Postupak:
1. Isperi leću pod mlazom tekuće vode. Prema potrebi ponovi nekoliko puta.
2. Zagrij vodu do vrenja, dodaj sol i kuhaj leću 20- 30 minuta.
3. Očisti i oguli mrkvu, peršin i celer. Naribaj ih na sitno.
4. Na sitne kockice nareži patliđan i tikvicu.
5. Očisti i nasjeckaj luk i češnjak.
6. Kad je leća kuhana procijedi ju i isperi.
7. U posudi zagrij 2 žlice maslinovog ulja, dodaj luk i staklasto ga poprži 2-3 minute, dodaj mu češnjak, mrkvu peršin i celer dinstaj 2-3 minute te dodaj patliđan i tikvicu i opet dinstaj 2-3 minute.
8. Leću ubaci ostalom povrću te dodaj umak od rajčice ( može i svježa rajčica ali oguljena i očišćena te nasjeckana na sitne kockice), ako koristiš gotov umak dodaj agavu ili smeđi šećer.
9. Leći dodaj temeljac, lovorov list i origano.
10. Na laganoj vatri kuhaj 20-30 minuta.
11. Za kraj dodaj crni papar i sol ako je potrebno.
12. Skuhaj tjesteninu prema uputama.
13. Gotovo jelo ukrasi listovima svježeg bosiljka.
14. Dobar tek!
*umjesto parmezana možeš koristiti prehrambeni kvasac koji uz veoma sličan okus pravom parmezanu ima odlična nutritivna svojstva i prava je riznica esencijalnih aminokiselina, vitamina B kompleksa i minerala,a uz to ne sadrži niti laktozu niti gluten!